Technologiczna pomoc dla NGO działających na rzecz Ukrainy

 

24 lutego Federacja Rosyjska złamała prawo międzynarodowe i zaatakowała niezależne państwo Ukrainę. Od samego początku Fundacja Techoup jak i partnerzy międzynarodowej sieci TechSoup Global Network wyraziła solidarność ze społeczeństwem ukraińskim. 

Naszą misją jest wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, dlatego dziś udostępniamy organizacjom społecznym działającym w i dla Ukrainy informacje o dostępnych technologiach oraz powiązanych z nią materiałów edukacyjnych. Naszym celem jest dostarczenie aktywistom i aktywistkom narzędzi, które pozwolą na bezpieczne wspieranie tych najbardziej potrzebujących.

Tutaj zebraliśmy dla Was pomocne materiały:

Narzędzia

Nasi partnerzy biznesowi chcąc wesprzeć organizacje społeczne, które pomagają obecnie Ukrainie oraz ukraińskim uchodźcom w Europie przygotowali specjalną ofertę, która będzie na bieżąco aktualizowana:

 

Cyberbezpieczeństwo
 

 • Bitdefender oferuje bezpłatnie do 50 licencji swoich rozwiązań cyberbezpieczeństwa kwalifikującym się ukraińskim organizacjom pozarządowym za pośrednictwem programu darowizn TechSoup. Obywatele Ukrainy, firmy i organizacje sektora publicznego mogą również bezpłatnie poprosić o technologię cyberbezpieczeństwa Bitdefender, w ramach uzupełniającej oferty bezpośredniej Bitdefender. Oferta ta obejmuje również każdą firmę lub podmiot publiczny z kraju NATO lub Unii Europejskiej, który dąży do zastąpienia obecnie stosowanych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa i które stwarzają obawy z perspektywy technicznej lub geopolitycznej.
 • Cypherdog oferuje bezpłatną roczną subskrypcję transferu, przechowywania i szyfrowania danych dla 1000 użytkowników — zweryfikowanych/zwalidowanych organizacji pozarządowych. Usługa dostępna w językach: ukraiński, polski, rumuński, rosyjski, węgierski, francuski, hiszpański, arabski i niemiecki. Aby uzyskać szczegółowe informacje skontaktuj się  Cypherdog
 • NortonLifeLock oferuje do 20 licencji Norton360 dla kwalifikujących się organizacji pozarządowych w Ukrainie, Polsce, Rumunii, Słowacji, Mołdawii i na Węgrzech. Norton 360 Deluxe chroni komputery, tablety i smartfony, a także dane osobowe przed najnowszymi zagrożeniami cybernetycznymi. Zarządzanie urządzeniami odbywa się przez interfejs WWW, bez konieczności korzystania z serwera.
 • Xopero ONE Backup & Recovery to kompleksowy program do backupu danych All-in-ONE- ochrony maszyn fizycznych, VMware, danych Microsoft 365 oraz narzędzi DevOps. Jest to oferta abonamentowa - bezpłatna przez rok dla organizacji pozarządowych z Ukrainy i Polski o potwierdzonym statusie NGO; niedziałających w celu osiągnięcia zysku; działających na rzecz wsparcia ofiar wojny w Ukrainie. Przedstawiciele organizacji pozarządowych powinni założyć bezpłatne konto testowe i wysłać do Xopero oficjalne zapytanie na adres  w następującym formacie: Tytuł maila: TechForUkraine Treść: Szczegółowe dane organizacji, takie jak nazwa organizacji, adres, e-mail powiązany z kontem testowym Xopero ONE, link do strony internetowej, potwierdzenie statusu organizacji pozarządowej oraz krótki opis. Dane kontaktowe - imię i nazwisko przedstawiciela organizacji, rola w organizacji, e-mail i numer telefonu.

Automatyzacja 

 • UIPath oferuje specjalny pakiet: 10 Flex Automation Developers, 2 Unattended Robots, 5 AI Unit bundles, UiPath Automation Hub, and 10 Action Center, które pomogą każdej organizacji zautomatyzować odpowiednie procesy. Pakiet UIPath jest dostępny dla organizacji pozarządowych zlokalizowanych w Ukrainie lub w innych krajach, ale we wszystkich przypadkach bezpośrednio zaangażowanych w pomoc w obecnym kryzysie humanitarnym w Ukrainie. Aby skorzystać z oferty, wyślij meila na adres ukraineaid@uipath.com
 • Caspio udostępnia bezpłatnie swoją platformę do tworzenia aplikacji bez kodowania,  aby kazdy mógł tworzyć aplikacje pomagające Ukrainie i uchodźcom. Platforma Caspio idealnie nadaje się do szybkiego budowania aplikacji wspierających zarządzanie kryzysowe. Zainteresowani mogą rozpocząć od rejestracji bezpłatnego konta próbnego Caspio na stronie www.caspio.com i zwrócić się do swojego przedstawiciela handlowego z prośbą o skorzystanie z tej oferty.
 • Zendesk's Tech for Good Program to kompleksowy program, w ramach którego Zendesk przekazuje oprogramowanie, wiedzę i wsparcie finansowe organizacjom nonprofit zajmującym się rozwiązywaniem szerokiego zakresu problemów społecznych. W ramach programu Zendesk oferuje organizacjom pozarządowym lub grupom wolontariuszy, które działają na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie  oprogramowanie Service Suite w formie darowizny rzeczowej na okres 12 miesięcy. Zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie wniosku w Centrum Pomocy Tech for Good wraz z załączonym dowodem statusu organizacji nonprofit, a członek zespołu Tech for Good skontaktuje się z Państwem w celu omówienia dalszych kroków.

Fundraising

 • Gizmi oferuje usługi szybkich przelewów, które pozwolą obywatelom Ukrainy i NGO na otrzymywanie darowizn przy użyciu jednego linku. Ukraińskie organizacje i obywatele mogą używać Gizmi za darmo przez 6 miesięcy (Wszystkie opłaty są zniesione z wyjątkiem opłaty za przetwarzanie płatności Stripe.) 
 • Benevity oferuje usługi bezpośredniego przekazania darowizn od firm i ich pracowników dla organizacji pozarządowych działających na rzecz Ukrainy. Jeśli Twoja organizacja jest już zweryfikowana przez TechSoup to wystarczy, że zgłosicie się po dostęp do konta Benevity i zarejestrujecie się w bazie NGO.
 • Vuyap oferuje usługę wpłacania darowizn z użyciem kodów QR, dzięki którym darczyńcy mogą przelewać pieniądze bez użycia komputerów. 

Konsultacje

 • Google dla organizacji non-profit  oferuje konsultację, która pozwoli na lepsze wykorzystanie usług Google w Twojej organizacji. Możliwość skorzystania z konsultacji jest limitowana i Google może nie być w stanie odpowiedzieć na wszystkie prośby.  Oferta skierowana jest tylko do aktywnych użytkowników Google dla organizacji non-profit, które działają na terenie Europy Wschodniej i Centralnej. Jeśli Twoja organizacja nie korzysta jeszcze z oferty może się zarejestrować.

Komunikacja

 • PrivMX — szyfrowane oprogramowanie do współpracy. Serwer zespołowy do 20 użytkowników (30 GB przestrzeni na organizację) dostępny bezpłatnie przez 12 miesięcy dla kwalifikowanych organizacji pozarządowych z Ukrainy, Polski, Czech, Rumunii, Mołdawii, Węgier, Niemiec, Słowacji. Zespół może komunikować się za pomocą szyfrowanego czatu i wideo typu end-to-end, bezpiecznie tworzyć i przechowywać dokumenty, planować i zarządzać zadaniami oraz korzystać z narzędzi PrivMX — wszystko to bez połączenia z Internetem w sieci lokalnej. W celu uzyskania oferty prosimy o e-mail damian@privmx.com.
 • Botify to platforma do analizy SEO - optymalizacji witryn pod kątem wyszukiwarek internetowych, która pozwala organizacjom ulepszać swoje www, aby uzyskać wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania online w wyszukiwarkach (takich jak Google lub Yandex). Botify oferuje niezbędny pakiet na okres jednego roku + 2 godziny profesjonalnego wsparcia miesięcznie za opłatą 1 € dla każdej organizacji pozarządowej zlokalizowanej w Ukrainie lub dla organizacji w innych krajach bezpośrednio zaangażowanych w pomoc Ukrainie.Jeśli jesteście zainteresowani, wyślijcie e-mail na adres .
 • Twilio.org to narzędzia komunikacyjne do wykonywania i odbierania połączeń telefonicznych, wysyłania i odbierania wiadomości tekstowych oraz wykonywania innych funkcji komunikacyjnych przy użyciu interfejsów API . Jeśli Wasza organizacja działa na rzecz Ukrainy i chce skorzystać z Twilio, powinniście zarejestrować się w programie Twilio dla non-profit  i skontaktować się się z zespołem Twilio poprzez ten formularz.

Usługi

 • RefAid to aplikacja mobilna służąca do łączenia uchodźców i migrantów z lokalnymi usługami. Za pomocą wyszukiwarki, wg. podziału na kategorię lub poprzez mapy, użytkownicy mogą odkrywać w ich pobliżu podstawowe usługi, wskazówki i ważne informacje publikowane przez organizacje pozarządowe, agencje rządowe i lokalne społeczności. Od teraz również w języku ukraińskim i polskim.

Edukacja

Kursy TechSoup — TechSoup oferuje za darmo swoje kursy dla personelu organizacji pozarządowych z Ukrainy oraz krajów ościennych działających na rzecz Ukrainy. Aby uzyskać darmowy dostęp do kursów, prosimy o kontakt za pośrednictwem tego formularza (będzie link gdy naprawia formularz). Kursy są dostępne w języku angielskim, francuskim, portugalskim, rumuńskim i hiszpańskim.

Cyberbezpieczeństwo

Walka z dezinformacją

Komunikacja

 

Jeśli interesują Was materiały w języku angielskim, zapraszamy na stronę TechSoup Europe, gdzie znajdziecie jeszcze więcej zasobów! 

Zachęcamy również do subskrypcji naszego newslettera, w którym będziemy dzielić się informacjami o kolejnych ofertach od naszych partnerów. 

 

Materiały na tej stronie mają na celu edukowanie opinii publicznej i wzmocnienie istniejących wysiłków na rzecz wsparcia osób dotkniętych inwazją na Ukrainę. Zasoby te nie stanowią porady prawnej ani innej profesjonalnej porady. TechSoup zrzeka się wszelkiej odpowiedzialności za szkody wynikające z korzystania lub niemożności korzystania z jakichkolwiek zasobów na tej stronie lub z jakichkolwiek działań, lub decyzji podjętych w jego wyniku. Podane linki umożliwiają opuszczenie tej witryny i przejście bezpośrednio do witryny, do której prowadzi łącze: TechSoup nie ponosi odpowiedzialności za treść ani transmisje otrzymane z żadnej witryny, do której prowadzi łącze. Wszelkie produkty uzyskane ze zniżką lub jako darowizna dostarczane w stanie, w jakim są, a warunki mające zastosowanie do takich produktów są dostarczane w momencie zakupu.